مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد نجف آباد
 
قالب وبلاگ
پیوند سلولهای بنیادی خونساز یک روش درمانی برای بدخیمی های خونی و ناسازگاریهای مغز استخوان است.

خون بند ناف یک منبع جایگزین است که برای به دست آوردن سلولهای بنیادین خونساز در پیوند آلوژنیک استفاده می شود و بیشتر محدودیت های مواجه شده در HLA را به دلیل کمتر بودن لنفوسیت های T سازگار می کند.

مینا صوفی زمرد کارشناس ارشد خون شناسی و بانک خون با اشاره به محدودیت های استفاده از خون بندناف گفت:
محدودیتهای استفاده از خون بندناف مقدار کم سلولهای بنیادی پیش ساز هماتوپوئتیک به دلیل حجم کم خون بند ناف است، بنابراین سیستم های تکثیر سلولهای بنیادی پیش ساز هماتوپوئتیک در شرایط Ex vivo درصدد غلبه بر این مشکل هستند.

وی افزود: هدف از این سیستم ها تولید کافی سلولهای بنیادی پیش ساز هماتوپوئتیکی است ، که توانایی پیوند و خونسازی طولانی مدت را داشته باشند.
تکثیر متداول سلولهای بنیادی پیش ساز هماتوپوئتیک (سلولهای CD133+ ) در محیط کشت مایع دو بعدی است و تنها با این تکثیر اثر سایتوکاین های مختلف را بر روی سلولهای بنیادی پیش ساز هماتوپوئتیک می توان بررسی کرد ، در حالیکه فرآیندهای تماس سلولهای CD133+ با ماتریکس ، مهاجرت ، چسبندگی و ویژگیهای توپوگرافی سه بعدی مغز استخوان و سیگنالهای اتوکرین و پاراکرین موثر بر سلولها را فراهم نمی کند.

مجری این طرح تحقیقاتی گفت: در این سیستم با استفاده از مواد زیستی مصنوعی از جمله میکروولهای ساخته شده از پلیمر پلی دی متیل سیلیکوزان (PDMS) پوشاندن سطح با پروتئین های خارج سلولی در جهت تولید niche های مصنوعی هستند که ویژگی سه بعدی ، شیمیایی ، مکانیکی این میکروولها موجب فعال شدن سیگنالهای چسبندگی ، تکثیری ، تمایزی و مهاجرت سلولهای CD133+ با بیشترین شباهت به ماتریکس خارج سلولی طبیعی می شود. در این میکروول با استفاده از موادی آنالوگ پروتئین های ماتریکس خارج سلولی و یا پروتئین های طبیعی از جمله کلاژن ، فیبرونکتین و لامینین میزان تکثیر و بیان ژن های موثر در روند تکثیر تنظیم می شود.
وی تاکید کرد: در این مطالعه تکثیر سلولهای CD133+ بر روی میکروول PDMS پوشانده شده با کلاژن بطور قابل ملاحظه ای افزایش یافت و میزان بیان مولکول لانه گزینی CXCR4 جهت پیوند نسبت به محیط دو بعدی افزایش نشان داد.

 

 

 

سلول های بنیادی خون بند ناف
Umblical cord blood stem
بند ناف: لوله ای برای رگهای نافی است که بین جنین و جفت گسترش پیدا می کند.
جنین به وسیله بند ناف در حفره ی کوریونی به صورت معلق قرار دارد ،بند ناف توسط آمنيون احاطه شده و حاوي دو سرخرگ نافي و يك وريد نافي كه توسط یک نوع بافت پیوندی از نوع موکوییدی احاطه می شود که آن را

ژله ی وارتون(Wharton`s Jelly) می گویند.
از ژله وارتون بند ناف نوزاد انسان، سلول هاي شبيه به فيبروبلاست بدست می آید که قابليت تکثير زيادي دارندخون بند ناف چیست:

خون بند ناف که به عنوان خون جفتی شناخته شده است خونی است که در جنین در حال تکوین داخل رحم جریان دارد پس از تولد نوزاد خون باقیمانده در بند ناف و این خون علاوه بر سلول های خونی منبعی غنی از سلول های بنیادی خون ساز است وبه عنوان یک زباله ی بیولوژیک دور ریخته میشود.

بند ناف (Umbilical cord) یکی از منابع مهم سلول های بنیادی هماتوپئتیک، که در خون بند ناف و جفت (Placenta) وجود دارد به علاوه به دلیل تازه و جوان بودن سلول ها از ارزش بالایی برای مصارف بالینی برخوردار است.

خود ساقه ی بند ناف سه نوع سلول دارد:

  1. سلول های بنیادی بند ناف
  2. سلول های بنیادی لایه ساب اندوتلیال
  3. سلول های بنیادی ماتریکس بند ناف

این سلول ها از بندناف استخراج شده و همانند سلولهای بنيادی خونساز مغز استخوان می باشند

سلول های بنیادی که از بند ناف گرفته میشود بسیار پر توان و نامیرا هستند و همچنین در اثر تکثیر های پی در پی دچار پیری نمی شوند به طوری که با تزریق یا جایگزینی انها در مناطقی که به صورت جدی اسیب دیده اند می توانیم به بهبودی کامل دست یابیم.


سلول های بنیادی خون ساز می توانند با جایگزین شدن در مغز استخوان فرد بیمار، تامین کننده سلول های خونی جدید باشند. وخون بند ناف دارای ۰.۶ تا ۱ درصد سلول های پیش ساز خونی و بنیادی خونساز است

ویژگی مهم سلول های خونی بند ناف عدم تکامل سلول های خونی از جمله لنفوسیت های آن است که در نتیجه احتمال رد پیوندهای انجام شده با این سلول ها در مقایسه با پیوندهای مغز استخوان بسیار کمتر خواهد بود.

مزیت اصلی بن‌یاخته‌های بند ناف این است که بسیار اولیه بوده و توان تمایز بالایی دارند. همچنین سلول‌های بنیادی گرفته شده از مغز استخوان (BMSCs) توان تمایز بالایی دارنداين خون غنی از سلولهای بنیادی خون بند ناف همانند سلولهای بنیادی خونساز مغز استخوان به سلولهای زیر تقسیم میشوند:

سلولهای قرمز، که اکسیژن را به تمام بدن حمل می کنند.

سلولهای سفید، که در سیستم ایمنی فعالانه شرکت دارند.

پلاکتها که به انعقاد خون کمک می کنند.

مزایای استفاده از خون بند ناف در مقایسه با مغز استخوان

مزایای استفاده از خون بند ناف در مقایسه با مغز استخوان عبارتند از:

.1میزان واکنش های رد پیوند علیه میزبان (GVHD) گیرندگان خون بند ناف نسبت به خون مغز استخوان کمتر است. GVHD واکنش جدی و گاه مرگبار به دنبال پیوند مغز استخوان است که در این حالت سلول های ایمنی فرد دهنده پیوند، به بدن میزبان حمله می کند و آسیب به بخش هایی از بدن میزبان را موجب می شود.

.2حضور سلول های اولیه و نابالغ سیستم ایمنی در خون بند ناف سبب کاهش رد ایمنولوژیک پیوند نسبت به مغز استخوان می شود. به طوری که رد پیوند شدید در حدود ۶۰ درصد از پیوندهای خون بند ناف دیده شده است.

.3با استفاده از خون بند ناف، امکان انجام پیوند موفق با تشابه کمتر HLA بین دهنده و گیرنده نسبت به خون مغز استخوان بیشتر است لذا تعداد زیادی گیرنده را در برخواهد گرفت.

.4اهدای خون بند ناف خطری برای اهداکننده آن ( جنین و مادر) به دنبال ندارد.


.5جمع آوری خون بند ناف نسبت به مغز استخوان ساده تر و آسان تر صورت می گیرد. به این ترتیب که پس از تولد نوزاد، بند ناف و جفت جدا و خون آن توسط کیسه و یا سرنگ جمع آوری می شود. طی این فرآیند به مادر و فرزند آسیبی وارد نمی شود. علاوه بر آن که این کار کاملا بدون درد انجام می شود. این در حالی است که جمع آوری خون مغز استخوان نیازمند روش های جراحی است و معمولا تحت بیهوشی صورت می گیرد و می تواند همراه با درد برای دهند باشد.


.6میزان ابتلا به عفونت های ویروسی فرد دهنده از جمله سایتومگالو ویروس در خون بند ناف کمتر از خون مغز استخوان است.


.7سلول های بنیادی و پیش سازی خون بند ناف نسبت به مغز استخوان قدرت تکثیر بیشتری دارند.


.8به علت آن که روزانه تعداد بسیاری نوزاد متولد می شود، لذا تعداد زیادی واحد خونی در دسترس بوده که این امر استفاده از آنها را آسان می سازد.

مطالعات نشان داده اند که سلول های بنیادی بند ناف سلول های خونی بیشتری نسبت به مغز استخوان تولید می کنند.(سلول های خون بند ناف ده برابر سلول بیشتر تولید می کنند

و بنابراین با تعداد کم سلول نیز می توان پیوند موفقی داشت


موضوعات مرتبط: آخرین اخبار (حتما بخونید)
[ چهارشنبه سی ام فروردین ۱۳۹۱ ] [ 21:55 ] [ تمامی نویسندگان ]
Weblog Themes By R.SH :.
درباره وبلاگ

اول سلام خدمت تمام دوستای گل و نازنین مهندسی پزشکی
امیدوارم وقتی تو این وبلاگ میایید راضی باشید که ما تو روی شما شرمنده نشیم .
هدف از راه اندازی این وبلاگ دستری هرچه بهتر دوستای گلمون به مطالب علمی و جزوه ها و اطلاعیه های دانشگاهه و اینکه یه محیط صمیمی و دوستانه داشته باشیم.
هرگونه نظر یا پیشنهاد یا انتقادیم داشته باشید با کمال میل می پذیریم.